Kedden tematikus nordic walking edzést tartottunk: kakukkfűvet szedtünk a Vitorlázó repülőtéren. Rég nem virágzott ilyen mennyiségű kakukkfű, a mélyben rejlő magokat életre keltette a májusi eső.
A kakukkfűvet sokan csak a Kotányi fűszerkollekcióból ismerik, pedig más formában is találkozhatunk vele! A kerti kakufkkű (Thymus vulgaris) nem honos Magyarországon, viszont termesztik, kertészetekben – főleg tavasszal – beszerezhető, balkonládába, kertbe kiültethető. A vad, avagy mezei kakukkfű (Thymus serpyllum) viszont őshonos. Egymással közeli rokonok, hasonló összetétellel és gyógyhatással.
A kakukkfű gyűjtése
A kakukkfű gyűjtésére legjobb időszak a cserje teljes virágzása, azaz pl. mostanság. Napsütéses időben jó szedni, mivel a virágok ilyenkor tartalmazzák a legtöbb illóolajat. Egész sokat szedhetünk a nordic walking övtáskába, és még súlya sincs… A virágzó hajtást gyűjtsük, ne a fás részt. Árnyékban, vékony rétegben kiterítve kell megszárítani.
Hatóanyagok, gyógyhatás
A kakukkfű gyógyhatását évezredek óta ismerik, már a sumérok is használták. A modern kutatások a pontos hatóanyagokat is kimutatták: illóolajak (kb. 1%), fenolkarbonsavak, flavonoidok, cserzőayagok. Illóolajai antibakteriális és antifungális aktivitásúak, közülük a timol és karvakrol a főkomponensek. A timol fertőtlenítő hatású, különböző baktériumokkal, gombákkal és vírusokkal szemben hat. A karvakrol pedig egy sokat kutatott terpénvegyület, erős antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik.
Kakukkfű tea
A kakukkfűből teát készíthetünk, szárított lombleveleket és virágokat használjuk hozzá: egy kávéskanál kakukkfüvet leforrázunk 2 deci vízzel és 5-10 percig, lefedve állni hagyjuk.
A gyógytea fogyasztása vagy az azzal történő gargalizálás kiváló orvosság köhögés, torokfájás esetén. Elsősorban köptető, köhögéscsillapító, légúti fertőtlenítő és görcsoldó szerepe jelentős. Szabó Gyuri bácsi, a hires bükki füvesember szerint útifűvel keverve 1:1-ben még sokkal jobb hatású.
Másik felhasználási területe a teltségérzet, puffadás, gyomorégés enyhítése. Kímletes, de gyorsan ható orvosság: görcsoldó, gyomorsav-közömbösítő, gyulladásgátló, emésztés-szabályozó.
A kakukkfű a hólyaghurut kezdeti stádiumában is használható, mivel erős antibakteriális hatásának köszönhetően gátolja a korokozók megtelepedését. Egész napra elosztva érdemes elfogyasztani 1 liter kakukkfűteát. Mellette a vízfogyasztásról sem szabad elfelejtkezni.
További javallatok: fejfájás, mensturációs görcsök esetén.
Egyéb felhasználás
A kakukkfű a rossz lehelet ellen is jó, baktériumölő hatását használják ki a szájvizek gyártásánál. Otthoni elkészítése: egy nagyobb kanál szárított kakukkfüvet forrázzunk le egy csésze forró vízzel, és hagyjuk kihülni, majd szűrjük le.
A kakukkfüvet fürdővízhez is használhatjuk: 3 evőkanál kakukkfüvet öntsünk fel 2 liter forró vízzel, hagyjuk 20 percig fedő alatt állni, majd leszűrés után öntsük bele egy kád vízbe (magas vérnyomás esetén és terhesség, szoptatás ideje alatt ellenjavalt).
A kakukkfű, mint fűszer
A kakukkfű másik felhasználási területe a fűszerezés. A friss levelelek salátának használhatók. Megszárítva, fűszerként főzelékek, húsok, saláták elkészítéséhez használható, különleges aromája igen jellegzetes.