„Kedves Zita!
Ma a jóga után kérdezted, milyen érzés volt. Akkor röviden mondtam, hogy jó. Hazafelé és itthon hosszabban is megfogalmaztam, miért jó. Mintha minden kellemesen kilazult volna a testemben. Ezenkívül nagyon könnyű lett a légzésem, ami nagyszerű, mert időnként nyomasztó módon nem tudom telelélegezni magam. A derekam alatti fájós részt is kevésbé érzem.
Amikor tudok, feltétlenül jövök.
Köszönettel
Juli”
Ezt a levelet pár hete kaptuk egyik lelkes jógázónktól. A dicséret jóleső érzésen túl el is gondolkodtatott: hogyan is hat a jóga? Milyen hatásokra számíthatunk?
Egy jól sikerült jógaóra után az ember felfrissül, szellemileg és fizikailag egyaránt. Egyértelmű a szellemi hatás is, az elme élessé válik, tiszta gondolatok születhetnek, még egy fárasztó nap estéjén is. A fizikai felfrissülés is természetes. Ahogyan Juli is megfogalmazta, mintha minden kellemesen kilazulna a testben.
Mindez érthető, ha megnézzük a jóga eszenciáját: a jóga a fizikai és sokszor mentális terhek csökkentésére, testünk és elménk megerősítésére szolgáló, több ezer éves, az indiaiak által kifejlesztett, de ma már a nyugati ember számára is átírt, gyakorolható mozgásforma, ahol a precizitás, a koncentráció, az erő és a rugalmasság keveredik.
Gerincünk rugalmasságának, belső szerveink egészségének megőrzése, helyreállítása jógaóráink elsődleges célja, mindez gyakorlatok, légzés, masszírozás, nyújtás árán, a bőséges vérellátás segítségével. Mindezeken felül számos más hatást is érzékelhetünk: javul testtartásunk, a légzés során gondolataink felpörgöttségét szabályozhatjuk, testünk vitalitást kap, hiszen egyre több oxigénhez jutunk hozzá. Az energiaáramlás is helyreáll a szervezetünkben, a blokkokat felszabadítja, ezért órákon át magasabb energiaszintnek is örvendhetünk még egy fárasztó jóga óra után is. Sokszor a várva várt izomláz is elmarad, ez is az oxigénben gazdag, bő vérellátásnak köszönhetően.
Nézzük most részletesebben is a jóga hatásait, pontokba foglalva. Meglátod, lesznek benne meglepő újdonságok.
-
Rugalmasság
Igen, ez a rendszeres jógázás egyik legismertebb hatása. A korábban elképzelhetetlen pózok is elérhetővé válnak, kilazulnak az oly régóta kötött területek, a feszes csípő ellazulása jó hatással van a térdre, a combhajlító izmok lazulása pedig nagyon fontos a deréktáji szakasz védelme érdekében. Olyan összefüggések, amelyekről a jógaórák előtt talán nem is hallottunk, most viszont meglepődve tapasztalhatjuk a hatásmechanizmusokat. Hidd el: akármilyen kötött vagy, illetve akármilyen lehetetlen esetnek érzed magad: ha gyakorolsz, óriási változásoknak lehetsz tanúja.
-
Erősítés
Az erős, szép izom nemcsak a külcsín szempontjából fontos. Megvéd az artritisz, a hátfájás, az időskori elesések okozta problémáktól. Az erős izomhoz a jógázás révén rugalmasság is társul – ellentétben az edzőteremben felszedett, kötött izmokkal. Tudjuk, hogy az izomtömeg megtartása, ill. fejlesztése fontos feladat az öregedés elleni harcban – s íme, a jóga ebben is jó eszközünk lehet.
-
Helyes tartás
A fejünk olyan, mint egy bowling golyó – nagy, kerek és nehéz. Ha pontosan a gerincoszlopunk felett tartjuk, úgy a nyak- és hátizmaink könnyebben megtartják. Ha azonban több cm-el előbbre mozdítjuk, akkor ezeket az izmokat nagy munkának tesszük ki. Nézzük csak mi a 21. századi ember szokványos tartása? Számítógép, mosogatás, hanyag testtartású olvasás, feszült autóvezetés? Fejünk folyamatosan előrebillen. A test pedig kompenzál – az előrelógó fejet a nyaki és háti szakasz görbületeinek változtatásával próbálja kiegyenlíteni. S miről is beszélünk olyan sokat a jógaórákon? Vállakat le, zárd a lapockákat, állj a sarkad felé, távolítsd a füledet a válladtól… A jóga révén megtanulhatod a helyes tartást, és elérheted azt, hogy a tested elülső és hátsó fele dinamikus és kiegyensúlyozott ellentartásban létezzen.
-
Ízületek
Amikor jógázol, az ízületeket teljes mozgástartományukban használod. Dúsul az ízületi folyadék, és a porcoknak olyan területére is eljutnak a tápanyagok, ahová másképp nem, hiszen a porcok csak akkor vesznek fel táplálékot, ha van erre terük, ha kipréselték belőlük a régit. A jóga mozdulatai pont ezt a hatást érik el. Amennyiben precízen végzed a gyakorlatokat, s olyan iskolába jársz, ahol odafigyelnek a test minden elemére és annak minden jelzésére, úgy biztos lehetsz abban, hogy ízületeid hálásak lesznek.
-
Porckorongok
Az előbb elmondottak a porckorongokra is érvényesek. Csak a mozgás révén képesek tápanyaghoz jutni. Egy gazdag jógaóra – sok előre- és hátrahajlással, csavarással – tökéletesen betölti ezt a szerepet. E sorok írója sokat tudna mesélni arról, hogy milyen az, ha tudjuk, hogy van porckorongunk… Hidd el, jobb, ha csak könyvekből ismered. A jóga segít abban, hogy megmaradjon a távoli ismeretség.
-
Csontok
Tudjuk, hogy a súlyemelés erősíti a csontokat és védő hatású a csontritkulás ellen. A jógában sok póz megkívánja, hogy saját súlyodat megemeld. Ezek közül némelyik, pl. a Lefelé Néző Kutyapóz erősíti a kart, amely igencsak ki van téve a csontritkulás kockázatának. Kutatások bizonyítják a jóga általános csonterősítő hatását. Mindezek fontosságáról, már sokszor írtunk, ha érdekel, kattints tovább.
-
A hatások részletes kifejtését egy következő cikkünkben folytatjuk. Addig is várjuk véleményeteket, mit tapasztaltatok a jógázás során, küldjétek el emailben vagy itt, a hozzászólások között.