Előző cikkünkben röviden áttekintettük a csontritkulás elterjedtségét, típusait, most pedig a kialakulásához vezető utat járjuk be.
Nézzük meg először a csontritkulás kialakulásának kockázati tényezőit. Ide tartoznak:
– genetikai tényezők
– helytelen fiatalkori szokások
– hormonális változások
– rossz munkakörnyezet
– helytelen testtartás
– helytelen táplálkozás
– mozgásszegény életmód
– környezeti ártalmak
– stressz
– dohányzás, alkoholizmus
A rizikótényezők között vannak olyanok, amelyeket nem tudunk befolyásolni: ilyen a nem – általában a nők szenvednek ebben a betegségben, a kor – inkább az idős korra jellemző, vagy a genetika – öröklött tulajdonság is.
De a csontritkulást kialakító tényezők közül jó pár egészségtudatos magatartással elkerülhető lenne. Bizonyított, hogy a dohányzás, a túlzott kávé és alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, a túl sok só, állati fehérje és foszforfogyasztás, az ülő, mozgásszegény életmód jelentősen megnöveli kialakulás kockázatát.
A prevencióra van lehetőség, csak nem vesszük eléggé komolyan: meg kell változtassuk az életmódunkat, elsősorban a táplálkozásunkat kell tudatosan felépíteni, másodsorban életünk részévé kell válljon a mozgás – ezen belül a csontozatra különösen pozitívan ható nordic walking, a gyaloglás vagy akár a tánc.
Nincs módunk mindenre kiterjedő értekezést írni, hiszen az gyakorlatilag egy könyvet is megtöltene. Inkább azokra a tényezőkre szeretnénk felhívni a figyelmet, amelyeken legönnyebben változtathatunk, elsősorban a helyes táplálkozás és a megfelelő testmozgás területén.
A csontritkulás népbetegséggé válása
A fenti felsorolásból könnyen kiválaszhatók azok a tényezők, amelyek az utóbbi generációk idején erősödtek fel.
A csontritkulás nem újkeletű betegség, de a pandémia állapotát csak az utóbbi évtizedekben érte el. Hiszen mi másnak neveznénk egy olyan betegséget, amely az előrejelzések szerint a következő évtizedben 1,5 millió honfitársunk életét keseríti meg!
Nézzük meg a legfontosabb tényezőket, amelyek a járványszerű robbanáshoz vezettek:
1. Táplálkozás
A csontok megfelelő ásványianyag tartalmának fenntartásában táplálkozásunk a legfontosabb tényező. Márpedig egy dolog vitathatatlan: étkezési szokásaink az elmúlt 60-70 évben gyökeresen átalakultak. Ennek részletese elemzésére most nincs lehetőségünk, de számba vehetjük azokat a tényezőket, amelyek csontritkulás szempontjából a legnagyobb károkat okozzák.
Ha egyetlen egy szóval kellene elmagyarázni a probléma okát, azt mondhatnánk: manapság nem táplálkozunk, hanem eszünk. Eszünk, mert finom, mert jól akarunk lakni. Nem az lebeg a szemünk előtt, hogy tápláljuk testünk minden sejtjét!
Élelmiszereink jó része minden vagy majdnem minden tápanyagtól megfosztva érkezik asztalunkra. Különösen is veszélyes csontritkulás szempontjából az agyonfinomított fehér cukor és a fehér liszt. Ezek felhígítják a testünkbe bevitt tápanyagokat és a szükséges csontépítő mikrotápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok ellen dolgoznak!
A fehér cukor, a finomított liszt és a só túlzott fogyasztása mind a kálcium fokozott kiválasztódását idézik elő!
Étkezési, jobban mondva ivási szokásaink sorában a kóla és egyéb szénsavas üdítők fogyasztása a következő nagy veszélygóc, a kólaivás soha nem látott méreteket öltött! Az üdítők foszfortartalma rendkívüli mértékben savasít és gyakorlatilag kisöpri a szervezetből a kálciumot és a magnéziumot.
Élvezeti cikkeink közül a koffeint tartalmazó kávé a csontok nagy ellensége. Egyes kutatások szerint napi 3 csésze kávé nők esetében 82%-kal növeli a csontritkulás kockázatát. A menopauza előtti időszakban különösen is veszélyes a kávéfogysztás, a kalciumvesztesés és a koffeinbevitel között egyenes arány állítható fel!
2. Mozgásszegény életmód
Ülő életmódunk a második legfontosabb ellensége csontjainknak, sőt, egyes kutatók szerint megelőzi a táplálkozásból eredő ártalmakat!
A mozgás egyenes arányban áll a csonttömeggel, ezt számos kísérlet bizonyítja. Viszonylag rövid idő alatt kimutatható csonttömegnövekedés érhető el rendszeres, a csontozat szempontjából előnyös testmozgással!
A mozgás ezen kívül a vérellátásra is hatással van, a stimulált vérkeringés pedig csontépítő hatású.
A különböző mozgásformák közül az ún. súlyterheléses gyakorlatok a legmegfelelőbbek a csontritkulás megelőzésére, illetve romlásának megakadályozására,, a gyaloglás, a nordic walking, a lépcsőzés, tánc, kis súlyzókkal való torna.
Dupla haszonnal jár a szabadban végzett testmozgás, hiszen köztudottan elégtelen a D-vitamin bevitelünk. Márpedig a nap éltető sugarai jelentik az elsődleges forrást a megfelelő D-vitamin bevitelre.
3. Stressz
Állandó stresszben élünk. Aki nem a munkahelyén találkozik a stressz mindenféle formájával, az este a TV-nézés alatt pótolja azt. De még azon szerencsések, akik ettől is megkímélik magukat, azok sem tudnak kibújni a szimpla környezeti stressztől, a zajártalomtól stb. A hosszan tartó stressz által megemelt adrenalinszint komoly kockázati tényezőt jelent, mivel a hormonális működés változásai a csontszövet lebontási folyamatainak térnyeréséhez vezethetnek.
A stressz természetesen rossz hatással van a lelki egyensúlyra, ez pedig visszahat a testünkre. A feszült életvitel önmagában is komoly kockázati tényező.
Lelki egyensúlyunk érdekében sokat tehetünk. Kedvenc sportunk, a nordic walking ilyen szempontból is a legjobbak közé tartozik, hiszen a szabadban, természetes környezetben végzett testmozgás rendkívül jó hatással van a lelkünkre! Felejtsük el az akciófilemket, a hiradókat, helyette beszélgessünk, olvassunk pozitív olvasmányokat, és persze mozogjunk sokat!
4. Környezeti ártalmak
A környezetünkben a műtrágyázás miatt megnövekedett a foszformennyiség, így a kólát nem fogyasztók is ki vannak téve a foszfor veszélyeinek.
Elsavasodott a talaj! Márpedig ahol a föld savanyú, ott a legújabb kutatások szerint sokkal több ember betegszik meg csontritkulásban. Magyarország nagy része elsavanyodott, kivétel a Kisalföld, a Mezőföld és hazánk középső része. De mivel már régen nem szűkebb pátriárkánkból szerezzük be az élelmiszert, a talaj savasodásából eredő problémák szinte mindenkit érintenek.
Környezetünk ártalmait nagyon kis mértékben tudjuk befolyásolni. Ezért is fontos, hogy a többi tényezőt komolyan vegyük, s ott megtegyük azokat a lépéseket, amelyek csökkentik a kockázati tényezőket.
Következő cikkünkben a csontritkulásban szerepet játszó legfontosabb ásványi anyagokról lesz szó, hiszen szerepük megértése rendkívül fontos ahhoz, hogy megtudjuk, mit is kell tegyünk a csontritkulás elleni küzdelemben
Előző cikkünk: