A nordic walking remek dolog, de önmagában nem old meg mindent, nem veszi le a vállunkról a testünk karbantartásával kapcsolatos összes terhet. Fontos olyan kiegészítő mozgásformákat választani és végezni, amelyek jó kiegészítik a botos gyaloglást, ilyen lehet akár az otthon végzett torna is.
Az edzésekre járók tudják már, hogy új mozgásfajtát tanulok, egy speciális gerinctornát. Ennek kapcsán sok olyan tudással gazdagodtam, amit a nordic walkingosok is hasznosíthatnak. Ebben a cikkben elkezdem veletek megosztani mindezeket, remélem találtok benne érdekeseket.
Core stability, középrészünk stabilitása
Egyre többet találkozhatunk egy újszerű fogalommal, angolul core stability a megnevezése, magyarul középrész vagy törzs stabilitásnak nevezzük, de mindenképpen a test középső részéről van szó: has, hát, oldalak, amelyek összekötik a felső- és alsótestünket.
A stabilitás mint olyan, alapvető fontosságú kérdés, bármiféle mozgást végzünk, így természetesen nordic walkingozás közben is. A stabilitás növelésének segítségével számos balesetet előzhetünk meg. A stabilitás magába foglalja a megfelelő mobilitást és izomerőt, a koordinációs képességet, valamint a gerincoszlopot tartó vázizomzat koordinációját.
A test középrészénének stabilitása azért kap mostanában kiemelt figyelmet, mert a sok ülőmunka és az általános mozgáshiány okán gyengülnek a középrész izmai. Hacsak nem végez valaki rendszeres és komoly fizikai munkát, akkor igenis szükség van külön ennek a területnek az edzésére, jól irányzott gyakorlatokkal, amelyek persze beépíthetők a mindennapok tornaórájába is.
A törzs, avagy a középrész stabilitását a törzs, a medence, a csípők, a hasi mélyizmok és a gerincoszlop melletti kis izmok koordinálása adja. Ide tartoznak mindazok az izmok, amelyek a törzsön végigfutnak, és stabilizálják a gerincet, valamint a medencét. A fent említett izmoknak stabilizálniuk kell a gerincoszlopot mindenféle hirtelen mozdulat, váratlan mozzanat alatt, s ehhez extrém helyzetekben óriási kitartó erő szükséges. Ezen izmok legfontosabb feladata a gerincoszlop megtartása és folyamatos koordinációja.
Gondoljunk csak bele, hogy is működik ez nordic walkingozás közben: belebotlunk egy kis alattomosan kiálló gyökérdarabba. Most mi fog történni? A) esetben semmi, jó koordinációval és erővel rendelkezve túllépünk a helyzeten és megyünk tovább. B) esetben meghúzódik a derekunk, történt már ilyen az egyik 50felettfitten edzővel is kirándulás közben. C) esetben még jól össze is törjük magunkat. Az, hogy melyik forgatókönyve következik be, döntően a a középrész izmainak állapotán múlik.
De ezen izmok jelentősége még ennél is nagyobb. Minden erőteljes mozdulat a törzs középrészéből indul ki, így a végtagok izmainak mozgatása is. Tehát minél nagyobb stabilitást biztosít testünk középső része, annál nagyobb erőkifejtést tudnak kifejteni végtagjaink, annál gyorsabb száguldhatunk nordic walking botjainkkal.
A törzs izmai fontosak továbbá a megfelelő testtartás felvételéhez, a lumbális háti szakasz védelméhez, valamint nagy jelentőségük van belső szerveink védelmében is, hiszen az izmok vonják körül májunkat, vesénket.
Harmónia avagy az ellentétpárok erősítése
Hallottatok már az agonista-antagonista párokról ugye? A legegyszerűbb példánál maradva: a hasizomerősítés mellé mindig fontos a hátizmot is edzeni. A törzs tartását biztosító izmok harmonikus működése nagyon fontos, az egymással ellentétesen működő izmokon párhuzamosan kell dolgoznunk ahhoz, hogy a törzs és az izületek stabilitása megfelelő legyen. Az izomegyensúly nem borulhat fel, mert ez vezet a rossz tartáshoz, az egyenetlen terheléshez, s ezen keresztül különböző elváltozások okozója lehet. Sajnos az izmok egyensúlyát számos tényező veszélyezteti, az egyoldalú sportok, a számítógép előtti görnyedés közben felvett rossz testtartás, egy-egy izület fájdalma miatt a másik izület terhelése stb. A nordic walking ebből a szempontból is tökéletes választás, hiszen ha helyesen végzed a mozgást, akkor egyenletesen terheled mindkét oldaladat.
Hogyan növeljük stabilitásunkat? Hogyan kezdjünk bele?
Gyerekeid, unokáid szempontjából fontos, hogy tudd, hogy még általános iskolás korban kellő figyelemmel és fegyelemmel erősítsék a testnevelők, edzők a gyermek vázizomzatát. Ebben az időszakban nem a sprintben elért másodpercek száma vagy a súlypontemelkedés a legfontosabb, ezeken az eredményeken lehet később is faragni, hanem az egészséges, erős vázizomzat.
Különbséget kell tegyünk stabilitás és erősítés között. A stabilitás azt jelenti, hogy minden körülmények között és mindenféle mozgás közben képesek vagyunk stabilizálni a gerincoszlopunkat, melyhez a mély csípőtájéki és törzsizmokra van szükség. Ezek az izmok egy állandó statikus stressznek vannak kitéve egész nap, amikor ülünk a képernyő előtt vagy állunk és dolgozunk. A stabilitás növelése statikus vagy izometrikus kontrakcióval végezhető, magyarul nem mozgatjuk ezeket az izmokat, hanem statikus gyakorlatokat végzünk.
Melyek ezek a gyakorlatok?
Stabilitásunkat a legegyszerűbben a saját testsúllyal végzett gyakorlatokkal, vagy labdás gyakorlatokkal fittball segítségével tudjuk növelni. Az ülőmunkát végzőknek különösen nagy gondot kell fordítaniuk a gerincoszlop karbantartására és a szép testtartás megőrzésére. A különböző mozgásrendszerek más és más becenevekkel látják el ezeket az erősítőgyakorlatokat. Nekem is van egy ilyen gyűjteményem: sellő, hattyú, vállhíd, garnéla, gekkó, kutya, mérleg, hogy csak egy párat említsek.
Figyelem: a legfontosabb három kulcsszó: kitartás, fokozatosság és megfelelő anatómiai helyzet.