A fájdalom egy fontos jelzés, ami tájékoztat testünk (időnként lelkünk) állapotáról, és feladata, hogy megvédje épségünket. Ha ezeket a segélykiáltásokat fájdalomcsillapítókkal elfedjük és folytatjuk a káros mozgásokat, az így kialakult koordinációs zavarok csak növelik a sérülés kockázatát. A fascia manipuláció elve szerint a fájdalmat diagnosztikai eszközként használjuk. A fascia manipuláció modellje szerint megértjük az ok-okozati összefüggéseket, megkeressük azokat a területeket, amelyek egyensúlyhiányt szenvednek és így fájdalmat okoznak, kezeljük az adott területeket, ezzel enyhítve a fájdalmas tüneteket, normalizáljuk az izmok, szervek és a fasciák optimális működését, hogy megelőzzük az újabb sérüléseket és megakadályozzuk a fájdalom visszatérését. Egy kicsit olyan ez, mint egy többismeretlenes egyenlet megoldása.
Sokáig úgy vélték, hogy a mozgás irányítása kizárólag az idegrendszer feladata. Mára már felismerték, hogy ebben nem kizárólagos a központi idegrendszer, az agyunk nem képes egyedül magára hagyva kontrollálni az összes, mozgásunk során kapott információt. A periférikus szabályozás során a fasciákban lévő receptorok számos információt észlelnek, továbbítanak, és irányítanak úgy, hogy érzékeli a hozzá kapcsolódó izomrostok feszülését és továbbítja azt. Ha viszont a fascia, amit alapesetben könnyen csúszó hártyák rétegeinek kell felfogni, merev lesz, letapad, denzifikálódik, akkor a koordináció elkezd romlani, ami a mozgást vagy a belső szervek működését korlátozza esetleg ellehetetleníti.
Paradigmaváltás történt a gyógytornában, alternatív mozgás- masszázsterápia: ok-okozati feltárás után a fascia kezelésével helyrehozzuk a kialakult diszfunkciókat, a fejfájástól az ízületi bántalmakon át, akár egyes belső szervi problémákig.
Kárai Zita 20/539-2401, info@50felettfitten.hu, www.50felettfitten.hu
Egy eredeti interjú a fascia manipulációról Luigi Steccoval ezen a linken érhető el.
http://www.fascialmanipulation.de/en/interview-mit-luigi-stecco/