≡ Menu

FDM – fá, dó, mi?

Azaz fascia disztorziós modell – ezt tanulom. A régi, maradandó sérülések, hegek kezelése speciális technikát igényel. Sokszor nem is magát a heget, sérülést, hanem annak következményét látjuk, érezzük, fájdalmat, működészavart, kompenzációt, rossz testtartást, rossz mozgásmintát. Erre való a fasciák kezelése. Elsődleges cél a fájdalom csökkentése, a mozgás javítása és a funkció visszaállítása fdm kezeléssel.

Andrew Taylor Still már 1899-ben úgy gondolta: „Ha az ember a fasciákkal dolgozik az agy kiágazásait kezeli. Általános szabály szerint az elágazások azonos tulajdonságokkal bírnak, mint a központ. Akkor miért is ne kellene akkora tiszteletben tartani a fasciákat, mint magát az agyat.” Érdemes ezen elgondolkoznunk.

Más manuális technikákról biztos hallottatok már. A nyirokmasszázs is ismerősen cseng fületekben. Ezt a technikát már a 19. században is használták, de ez más célt szolgál. Ennek alkalmazása hegkezelés előtt és azt követően ajánlott a jelentkező ödéma kezelésére. A fascia disztorziós modell, egy manuális technika, amellyel a kötőszövet deformálódását, beszűkülését, elcsavarodását, rossz működését kezeljük fdm technikával.