…azaz nincs. Ébresztő! A fele elfogyott – hangzott el az előadás címe.
Egyre többet hallani a zöldeken túl felelős megnyilatkozásokat az előző sorokban írt témáról. Tegnap este a Családépítő Klub keretein belül volt alkalmam Hetesi Zsolt fizikus-kutató, a Fenntartható Fejlődés és Erőforrás Kutatócsoport munkatársának előadását meghallgatni.
Az olaj első fele elfogyott. A második felének egyre drágább a kitermelése és energetikailag egyre inkább nem térül meg. És közben a gazdaság ma is és holnap is egyre nagyobb és nagyobb akar lenni. Hogyan tovább?
Helyettesítő energiaforrásokra van szükségünk, de mi is lehetne az?
Napenergia, szélenergia, biomassza és geotermikus energiahordozók.
Többször elhangzott, hogy a régi közmondás – sok kicsi sokra megy – már nem elég, nem megy sokra, eljött az idő, hogy most már sok nagy dolgot kell cselekedni a végleges katasztrófa elkerüléséhez. De azért nem kell megijedni, még van remény.
De először is saját házunk táján kell körbenézni. Mennyi energiát használok fel én naponta? Mivel és mennyire szennyezem környezetemet? Milyen az energia-mixem? Mennyit gyalogolok, biciklizek, tömegközlekedek vagy autózok. Melyek azok a dolgok, amikről le tudok vagy le kéne mondanom.
De mit jelent ez? Ökoválság van? Vagy tovább megyek, erkölcsi is?
Amíg a diákok kinevetik társukat, aki nem pet palackban, hanem termoszban hozza az így még délután is finom meleg – nem jeges – teát, addig azt gondolom, hogy ezeket a kérdéseket otthon kell feltenni, saját családunkban, majd oktatási, nevelési intézményeinkben.
Persze van ellenpélda is. Tudok egy olyan oktatási intézményről, ahol a műanyag palackokat egy bizonyos szerkezettel a lehető legkisebbre tömörítik. Igaz, hogy csak egy tanár. Egyelőre. De valakinek mindig el kell kezdeni…
Itt az idő elgondolkodni rajta, mit is tehetek én, mit is tehetnénk mi magunk. Az előadó három pontot említett meg: megújuló energiák, lokalitás és helyi megoldások, valamint takarékosság. Hogy ezek kinek-kinek mit jelenthetnek, arra nincsen séma. De érdemes eltöprengenünk, mit tehetünk jövőnk érdekében.
Ha valakit a fentiek egy kicsit bővebben is érdekelnek, érdemes ellátogatni a www.jovore.org weboldalra, sok nagyon értékes előadás anyaga található a témában, csakúgy mint a fent említett kuatatócsoport weboldalán: www.ffek.hu.
Meg kell tanulnunk újra együttműködni a természettel.
Legközelebbi előadások a témában:
január 27, 18.00 Barabás-villa – 2ºC. Az sok? – Nemes Csaba
február 6, 09.00 Szent László Ház, Budakeszi – Teremtésvédelem és fenntartható fejlődés – dr. Zsóka Ágnes és Baritz Sarolta Laura OP
A részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges. Amennyiben érdekel a téma, kérlek vedd fel velem a kapcsolatot az info@50felettfitten.hu e-mail címen.
Addig is egy kisfilm: