Előbb-utóbb minden nordic walkingost elér a végzete, menthetetlenül magával ragadja a természet, s azon veszi észre magát, hogy minduntalan rácsodálkozik arra, ami túrái során körbeveszi: a fákra, a gombákra, az ehető növényekre, a természet ajándékaira. S ha túljutott a csodálkozáson, elkezd kérdezni, tanulni, s az ajándékokat okosan használni.
Így van ez a gyógynövényekkel is, amelyeket sokáig méltatlanul visszaszorítottak a gyógyszerek, a csodatévő pirulák, de szerencsére kezdenek visszatérni az otthonainkba, párhuzamosan azzal az örvendetes jelenséggel, ahogyan érdeklődésünk visszafordul a természetes gyógymódok felé. Előkerülnek a nagyszülők feljegyzései, a régi láz- és köhögéscsillapító praktikák, s sorra jelennek meg a gyógynövények felhasználásról szóló szakkönyvek. A fitoterápia megújuló tudomány. A modern kutatási eszközök fényt derítenek a növények olyan tulajdonságaira is, amelyeket korábban nem ismertünk. Szerencsésen ötvöződhet az ősök tapasztalat és a tudományos vizsgálatok eredménye.
A gyógynövények felhasználási köre elég széles. Orvosolhatunk velük kisebb-nagyobb bajokat házi módszerekkel, de ami talán még fontosabb, értő módon használva egészségmegőrző hatásuk is lenyűgöző. Természetesen a gyógynövények nem helyettesítik az orvosi kezelést, de nagyon jó társaink lehetnek a tudatos egészségmegőrzésben, a szervezet öngyógyító munkájának segítésében.
A gyógynövények felhasználására a következő lehetőségeink vannak:
- tisztítókúrák
- szezonális fogyasztás, egyes szervek működésének segítése
- üdítőital, szomjoltó
- házi gyógyszertár
Sorozatunkban betekintést igyekszünk nyújtani mindezekbe, legfőbb segítségünk Szabó Gyuri bácsi lesz, akinek „A bükki füvesember gyógynövényei” c. munkája az egyik legjobb magyarul megjelent szakkönyv.
Gyuri bácsi azzal tűnik ki sok más gyógynövény-szakértő közül, hogy nem csak egyes bajokra ajánl megoldást, hanem összeállított egy ún. egészségmegőrző naptárat, ahol egész évre szóló konkrét javaslatokat tesz. Ő maga 20 éve használja eredményesen ezt a rendszert.
Az előttünk álló időszakra következő gyógynövény-kombinációkat ajánlja:
Október 16-30 Tüdő és légúti tisztítás
Háromnaponként este, étkezés előtt egy csésze tea az alábbi összetételben: 1 rész lándzsás útifű, 1 rész martilapu, 1 rész tüdőfű , ½ rész ökörfarkkóró-virág. A tüdőfű az egyik leghatásosabb légzőszervi megbetegedések elleni szer, érzékeny torkúaknak, köhögősöknek megelőzési célból a téli időszakban heti rendszerességgel ajánlott.
November 1-30 Általános tisztítás
Minden reggel egy csésze csalánlevéből készült tea. A savtúltengésben szenvedők háromnaponként a csípős csalán helyett fehér árvacsalánból készítsék a teát.
December 1-14 Immunerősítés
Első héten egy csésze kakukkfűtea minden nap, a második héten egy csésze orbáncfű tea minden reggel étkezés előtt. Az orbáncfűvel a szívbetegeknek vigyázni kell, a szívgyógyszer és a teaivás között el kell teljen 2 óra.
December 15 Baktériumfertőzés megelőzésére
Egy csésze mentatea fodormentából vagy illatos macskamentából.
December 16-31 Szívműködésre, vérnyomásra
Háromnaponként egy csésze galagonyatea. Ezt a magas vagy normál vérnyomásúak igyák. Akinek alacsony vagy ingadozó a vérnyomása, az fagyöngyteát igyon. Elkészítési módja: 2,5 dl lágy vízbe egy teáskanál fehér fagyöngyöt (levél és szár) teszünk, 12 órát áztatjuk és leszűrjük. Fagyöngy helyett pásztortáskateát is lehet inni, ezt forrázni kell, mint a galagonyát. A pásztortáskát mindenki ihatja.
Gyuri bácsi 14 éves kor alatt nem javasolja az egészségmegőrző gyógynövénykúrát, 14 és 30 év között pedig fele időtávokat ajánl.
A következő részben a gyógynövényekből készülő üdítőital-kombinációkról lesz szó.
Forrás: Szabó György – Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember gyógynövényei