Mire kell vigyázni télen, kora tavasszal? Csúszósak az utak, jegesednek az ösvények, de hál Istennek mégsem történt még semmilyen baleset emiatt sem edzés sem nordic walking túra közben. Igaz a hiedelmek szerint télen törnek a csípők és a combnyakak. Ezt azonban egy jól felkészült túrázó el tudja kerülni, megfelelő cipővel, csúszásgátlóval, a félelem leküzdésével.
Nem kell azonban ahhoz esés vagy sérülés, hogy a hátunk, derekunk fájjon. Amikor bejön a hideg idő sok porckorongsérvvel küszködő ember panaszkodik arról, hogy jobban fáj a háta, erősödnek a gyöki tünetek.
Túl sok kutatás ezen a téren még nem történt, de azt mondják, hogy a légköri nyomásváltozás hatására összetorlódnak az ízfelszínek és ez okozza a gyöki tünetek felerősödését. De úgy tűnik ez nem igazi magyarázat.
Mi történik a hidegben?
Amikor hideg van a szövetek összehúzódnak. Amikor az ember megfeszíti az izmait, a csigolyák mögött húzódó mélyhátizmok tónusfokozódása növeli a kompressziót a csigolyákra és a porckorongokra. Teljesen mindegy, hogy az ízületi probléma miatt az ízfelszínek kompressziója nő vagy porckorongsérv miatti kitüremkedésről beszélünk és a csigolyákra eső nyomás annak kompresszióját okozza és ez bizony fájdalmas lehet, a tünetek könnyebben jöhetnek elő.
A másik probléma, hogy amikor hideg van, az ember kevesebbet mozog, kevesebbet tornázik, kevesebbet gyalogol. Ilyenkor izomaktivitás hiányában szintén romlik az anyagcsere, az izmok összehúzódnak és ez megint a tünetek fokozódásával fog járni.
Mit tehetünk?
Először is mozogjunk! Gyere el, nordic walkingozz jó társaságban, friss levegőn, rétegesen felöltözve, akár derékmelegítőt használva. Járj el tornázni fűtött helyiségbe, kifejezetten gondolj a gerincedre és télen válaszd a gerinctornát.
Ne ülj be hideg autóba. Pár perc és máris megfázik a derekad, akármilyen jól is öltöztél fel. Nem is beszélve a rossz, helytelen testtartásról, ami mágnesként vonzza a tünetek kiújulását vagy rosszabb esetben egy újabb porckorongsérvet. Kerüld el a derék megfázását. Melegítsd elő az autódat vagy vedd fel a derékmelegítőt, amit a nagymamád oly régen nagy szeretettel kötött, avagy használj felmelegített sózacskót a derekad mögé, ami nagyon jól megteszi a drága fűtőakku helyett. De lehet kapni divatos és sportos derékmelegítőket is, amelyek szintén remekül szolgálhatnak hűvös időben.
Fűts be éjszakára 18-20 fokra. Ezzel elkerülheted a szövetek hideg miatti összehúzódását. Napközben is tarts minimum 20 fokot a lakásban, ennél hidegebb nem tanácsos. Otthon is tornázz, erősíts, mozogj, tarts szüneteket az ülő munkában!
A hidegben töltött órák után kompenzáld a hideget egy jó meleg fürdővel, szaunával vagy forró gyógyfürdővel. Rövid távon nem fog problémát okozni, mert a gyulladt szövetek elég mélyen fekszenek ahhoz, hogy pár percig kényeztesd magad. Azonban az összehúzódott, a hideg miatt feszült tested helyes tartására figyelj, mert a fürdőben rossz, hanyag testtartás miatt fokozódhatnak a tünetek.
Tanulság
Ne félj a hidegtől, akkor sem, ha gerincproblémákkal küzdesz. Fel lehet készülni a nehézségek kivédésére, sokféle trükk és eszköz áll rendelkezésünkre. Gyere ki a lakásból, mozogj, sétálj, tornázz! És ne feledd: egyszer mindennek vége, mindjárt jön a tavasz!