≡ Menu

Nyári nordic walking és az UV sugárzás

Szünet van az 50felettfitten háza táján, hiszen tombol a kánikula, mindenki gyakorolhatja kedvenc nyári elfoglaltságait: úszhat a Balatonban, biciklizhet a Duna-mentén, sütögethet az esti grillpartikon.

Egy rendes, jól nevelt nordic walkingos azért nem bírja ki intenzív mozgás nélkül az egész nyarat, úgyhogy szokásunknak megfelelően most is felhívjuk figyelmeteket egy igazi kánikulai veszélyre, az UV sugárzás káros hatásaira.

A napból érkező erős UV sugárzások az emberek, állatok és a növények számára is veszélyt jelentenek, ezért az élet kialakulásnak és fennmaradásnak alapvető feltétele az a védelem, amelyet az ózonréteg nyújt számunkra. Hiába sikerült több mint húsz éve elérni az ózonréteget károsító anyagok kibocsátásának korlátozását, az egészségre veszélyes UV sugárzások szintje azóta is emelkedik! Éppen ezért adott ki a WHO 2009 végén új állásfoglalást az UV sugárzás ártalmairól és a szükséges védekezés lehetőségeiről.

Az állásfoglalásban azt olvashatjuk, hogy az elkövetkező évtizedekben az ózonréteg elvékonyodása miatt a daganatos megbetegedések és látássérültek számának további növekedésére számíthatunk. Az UV sugárzás kis mennyisége hasznos az egészségre, és alapvető szerepet játszik a D vitamin termelődésében. A túlzott UV sugárzás expozíció azonban összefügg a bőrrák különböző típusaival, leégéssel, korai bőröregedéssel, szürkehályoggal és más szembetegségekkel.

A csecsemők, gyermekek és serdülők különösen veszélyeztettek az UV sugárzás károsító hatásaival szemben. A túlzott napsugárzás expozíció minden bizonnyal hozzájárul a bőrrák kialakulásához a későbbi életszakaszokban. Az egyén bőrtípusa is fontos szempont: a világos bőrű emberek többet szenvednek a leégéstől és nagyobb a kockázatuk a bőrrákra, mint a sötétebb bőrűeknek. A szemkárosodás, a korai bőröregedés és az immunválasz elnyomásának kockázata független a bőrtípustól.

A szabadban dolgozó, sportoló, pihenő, nyaraló emberek számára különösen nagy kockázatot jelentenek a hőhullámok és az erős UV sugárzás. Tudjuk mindannyian, hogy már most mennyire fontos körültekintően megválasztani a munkavégzés, pihenés, sportolás vagy szórakozás helyét és idejét. Azonban az éghajlatváltozás jövőben várható hatásai, az ún. „rendkívüli időjárási jelenségek” az elkövetkező években Közép-Európa egészének életét befolyásolják majd, ezért van különös jelentősége annak, hogy már most megismerjük az alkalmazkodóképességünket segítő tényeket, lehetőségeket.

Mit tehetünk az erős UV sugárzás expozíció elleni védekezés érdekében?

  • Korlátozzuk a déli napon eltöltött időt. A legnagyobb veszélyt az a 11.00 és 15.00 közötti időszak jelenti, ezt lehetőség szerint töltsük napmentesen.
  • Keressük az árnyékot, jól válasszuk meg az útvonalunkat, hogy ne legyünk túl nagy kitettségben.
  • Viseljünk széles karimájú kalapot a szemek, az arc és a tarkó védelmére. Jobb a vállakat is védő ruházat, mint a túl nagy kitettséget adó spagettipánt, ez utóbbit hagyjuk meg a strandra, városba. Szellős, könnyű anyagból készült szoknya vagy nadrág, a kart részben vagy egészben elfedő világis színű ingek nyújtják a legjobb védelmet.
  • Viseljünk napszemüveget, megfelelő oldalsó védelemmel, olyat, amely 99-100 % UVA és UVB védelmet nyújt. Csak bevizsgált, UV-védelem emblémával ellátott napszemüveget szabad használni.
  • Használjunk széles spektrumú, 30 feletti fényvédő faktorú (SPF) napvédő krémet a ruha által nem fedett bőrfelületeken. Ma már nagyon sokféle napkrém kapható, ezek között számos természetes anyagból készülő. Érdemes foglalkozni a naptejek összetételével, egyesek szerint van olyan naptej, amelynél még az UV sugárzsás is egészségesebb.
  • Vegyük komolyan az UV riasztásokat. 8-as UV-index felett már extrém magasnak számít a sugárzás, de hazánkban már 9,4-est is regisztráltak, Kékestetőn. Az UV sugárzás mértéket okostelefon alkalmazásokon magunk is ellenőrizhetjük akkor és ott, ahol vagyunk.
  • És nem utolsó sorban, igyunk sokat. A vízveszteséget pótolnunk kell, napi 2-2,5 liter víz, esetleg tea elfogyasztásával.

Jól képzett nordic walkingosok! Időzítsétek az edzést vagy a kiszemelt túrát a kora reggeli vagy a délutáni órákra. Azért is érdemes kora reggel indulnunk, mert a mi éghajlati övünkben kora délutánra várhatóak a viharok, melyeket szintén jó elkerülni. Amennyiben egész napos túrára mentek, készüljetek fel a déli órák veszélyeire, 11.00 és 15.00 között feltétlenül tartsátok be a fenti pontokat.

Mindenkinek szép nyarat, leégésmentes, egészséges sportolást kívánunk!