Folytatjuk sorozatunkat. Az első cikk az öregedő szemről szólt.
Kedves Olvasó!
Mai cikkemben ígéretemhez híven a szem ugyancsak külső burkát képező kötőhártyát és a szaruhártyát érintő, korral járó elváltozásokról írok.
A szemgolyó védelmét, anatómiai épségét nagyrészt a csontos szemgödör biztosítja. A szemből érkező ártalmakkal szembeni védelmet a szemhéjak nyújtják. A szemhéjak mögött húzódik a kötőhártya és a szaruhártya. Ezek az anatómiai képletek vékonyságuknál fogva nem a fizikai sérülésekkel szemben, hanem a szemet fenyegető különböző környezeti ártalmakkal szemben védenek.
Mind a kötőhártya, mind a szaruhártya csak abban az esetben tudja ellátni feladatát, amennyiben állandó nedvességük biztosított. Ebben játszik kulcsszerepet a könny, amely összetétele révén nem csak nedvesít, hanem a fertőzésekkel szembeni immunfolyamatok során is elengedhetetlen feladatot lát el. A könnytermelés reflextevékenység: ha a szaruhártya felszínén a könny mennyisége csökken vagy minősége változik, az ingerkönnyezés révén a könnymirigy nagyobb mennyiségű könnyet biztosít. Gyakran tapasztaljuk ezt, ha a szabadban a szél a szemünkbe fúj, vagy ha melegebb helyiségből kilépünk a hűvösre. Az ilyenkor tapasztalható bőséges könnyezés nem tekinthető kóros folyamatnak, a szervezet így igyekszik az elpárolgó könny mennyiségét pótolni és a környezeti ártalmakra kórosan változó könny minőségét javítani.
Nem véletlen, hogy egyes népszokások szerint a gyengébb nem képviselőit meg szoktuk locsolni. A népi megfigyelés nagyon pontos, ugyanis a női nemi hormonok korral járó változásai mind a könny mennyiségi is minőségi változásait is előidézik. Ezért panaszkodnak nagyobb számban hölgyek arra, hogy szemük kiszárad, vagy éppen ellenkezőleg, a szem szárazsága miatt fellépő ingerkönnyezés következtében erősen könnyezik a szemük. A mai napig is láthatunk olyan idősebb nénikéket, akiknek a kezében mindig ott van egy zsebkendő, mellyel nem a gyászukban kibukó könnyeket törlik állandóan, hanem a szemszárazság következtében fellépő bőségesebb könnymennyiséget.
Ellentmondásosnak tűnik ilyenkor, ha a szemorvos műkönnyet rendel páciensének. Jogosan merül fel a kérdés: Miért kell még műkönnyet is használnom, ha amúgy is folyton törölgetnem kell a könnyeket a szememből? A magyarázat egyszerű, a műkönny pótolja a hiányzó könnymennyiséget és javítja a kóros könnyminőséget. Sajnos azonban a műkönnyek nem tudják a szem szárazságát meggyógyítani, hanem csak a tüneteket kezelik. Számos műkönny készítmény vásárolható meg recept nélkül a gyógyszertárakban, az árfekvésük is különböző. Amire a választásnál szeretném felhívni a figyelmet, az az ezekben megtalálható tartósítószer. Bármilyen szemcsepp elhúzódó használata ártalmas a szem saját könnytermelő mirigyeire, ezek károsodása egy ördögi kört indíthat be: minél többet használunk a szemcseppekből, annál többre lesz szükségünk, mert egyre több panasz lép fel, ami további csepphasználatot indokol. Ezért nagyon fontos, hogy a választás során csak tartósítószer-mentes műkönnyet válasszunk.
A szaruhártya egyik gyakori korral járó elváltozása az ún. arcus senilis (ábra). Ez különböző anyagcsere-végtermékek gyűrű alakban történő lerakódása a szaruhártya széli részén. A folyamat szabad szemmel is látható a tükörben. Ijesztő jelenség, azonban cseppet sem veszélyezteti sem a látásunkat, sem szemünk épségét, orvosi ellátást nem igényel.
Mind a kötőhártya, mind a szaruhártya közvetlen érintkezésbe kerül környezetünkkel, ezért azok különböző fertőzéseknek való kitettsége fokozott. Nagyon fontos a szemhéjak higiéniája. A napi többszöri tiszta, meleg vizes arcmosás, a szemhéjak finom, körkörös masszírozása nagyban hozzájárul a kötő- és szaruhártya vérkeringésének javításához, ezáltal serkentve a bennük rejlő mirigyek működését. Másik megfontolandó tanácsom, hogy a szemünket ne dörzsöljük feleslegesen sem a kezünkkel, sem a zsebünkből előkapott zsebkendőkkel. Ezek komoly fertőzésforrások lehetnek, ugyanis más úton a kórokozók nem kerülhetnek a szembe. Kezünk tisztaságának biztosítása egyben a különböző kötő- és szaruhártya gyulladásoktól is megvédhet. Ne higgyük azt, hogy a fertőzések védelmét a különböző szemcseppek biztosítják, ezek elkerülésének érdekében mi magunk tehetjük a legtöbbet azzal, hogy ügyelünk személyes higiéniánkra.
dr. Szentkirályi Béla
www.diagnoptika.hu