≡ Menu

Van értelme a rendszeres testmozgásnak

Ma egy érdekes történetet szeretnék veletek megosztani.

A sztori 1977-ben kezdődött, amikor Lawrence Golding kineziológia professzor (ma is aktív, 80 éves) a nevadai egyetemen kifejezetten férfiak számára bevezetett egy új, ún. Boot Camp mozgásprogramot, amelyet minden hétköznap, ebédidőben tartottak az egyetem területén. „A Boot Camp egyébként az amerikai hadsereg kiképzőprogramjának része, ma már Magyarországon is űzik, mint önálló sportág.“

A mozgásprogram 45 perces volt, szemeszteridőben, szeptembertől-májusig tartott. Zene és felszerelés nélkül, mindössze abból állt az edzés, hogy Golding hangosan adott utasításokat a szoba egyik végében. Egy tipikus edzés 3 etap 50-es sorozat-felülést és 3 etap 20-as fekvőtámasz-sorozatot tartalmazott.

A résztvevő férfiak mind ülő munkát végeztek és általában túlsúllyal küszködtek. Hamar megmutatkozott a fejlődés, elkezdetek veszíteni a súlyukból. Kb. 2 év elteltével mérhetően jobban teljeseítettek a rugalmasság, erő, aerobic teszteken, mint az újonnan érkezettek.

Néhányan azok közül, akik 30 és 51 év közöttiek voltak a program beindításakor 20 éven át folytatták az edzéseket. Barátságok szövődtek, egymást bátorították a résztvevők… tartották egymásban a lelket, a kitartást.

Ma sokan közülük nagypapák, de a koleszterin- és triglicerid-szintjük olyan, amit a fiatalok is megirigyelhetnének. Aerob kapacitásuk, rugalmasságuk, erejük messze jobb, mint amilyen koruk alapján várható lenne. Golding szerint azok, akik azóta is rendszeresen edzenek, másban is megtartották fiatalkori szokásaikat és ugyanazokat a tevékenységeket végzik, mint a 30-as éveikben.

Sok szakértő véleménye megegyezik abban, hogy a táplálkozási szokások és a szellemi frisseség megtartása mellett a rendszeres testedzés a legfontosabb egészségmegőrző eszköz.

A testsúly kontrolálása és egészséges keretek között tartása az elsődleges, a fizikai edzés a másodlagos alaptényező a szívinfarktus megelőzésében. Egy 55 éves átlagéletkorú, 27 ezer női részvevőre kiterjedt 2007-es kutatás szerint (Circulation magazin) az aktív, rendszeresen mozgó hölgyek között 40%-kal kevesebb volt a szívinfarktusra hajlamosító tényezők aránya.

Nemcsak a szív- és érrendszer karbantartása fontos, hanem több más betegség megelőzése is. Rendszeres mozgással megelőzhető a 2. típusú cukorbetegség és a csontritkulás kialakulása. De ugyanilyen fontos a különböző testrészek karbantartása is, így pl. az idős emberek számára az egyik legfontosabb eszköz a saját lábuk. Jó lábakkal kisebb eséllyel esnek el és szenvednek csonttörést valamint egészségesebb marad a szív ha a jó lábat használják is. Végezetül köztudott az is, hogy egy aktív embernek az agya is sokkal frissebb marad.

A legjobb hír, hogy sohasem késő elkezdeni! Még akkor sem, ha több évtized kimaradt az aktivitásból! A 60-as évek végén, 70-es évek elején is fejleszthető a rugalmasság, az erő és az aerob kapacitás.
Próbáld ki! Szánd rá magad egy héten minimum háromszor fél órányi mozgásra? Úszás? Kiadós séta? Esetleg egy igazi, dinamikus nordic walking? Bármelyiket is választod, hidd el: jól jársz vele!